Nekategorizované

7 zaujímavostí, ktoré ste o endokanabinoidnom systéme nevedeli.

  • Autor: pavol – 9. 8. 2021

Vedci a lekári po celom svete skúmajú funkcie aj mechanizmus endokanabinoidného systému ľudského tela už roky, no otázka prečo je v tele prítomný a aký je presný spôsob, ktorým je schopný regulovať  procesy tela ostáva stále otvorená. 

Od momentu roku 1991, kedy vedci objavili receptory CB1 neprešlo ani 20 rokov. Dneale vieme, že endokanabinoidný systém je veľmi významnou súčasťou mechanizmu našich organizmov a že bez jeho exitencie a funkcií by napríklad taký náš imunitný systém úplne skolaboval.

1. O endokanabinoidnom systéme sa lekári dodnes neučia

V prieskume „Ignorance is no Bliss“ – „Ignorovanie k šťastiu nevedie,  vykonanom roku 2013  sa zistilo, že iba 13% škôl medicíny po celej USA budúcich lekárov učí o existencii a funkciách endokanabinoidního systému.

Problémom je stále kriminalizácia liečebného konope v mnohých krajinách dnešného sveta, čoho výsledkom je značné brzdenie výskumu liečebných aj iných vlastností účinkov konope. Situácia sa však so stúpajúcou popularitou medicínskeho kanabisu zo strany pacientov i rekreačných užívateľov mení a tým pádom sa dá očakávať, že sa v budúcnosti téma endokanabinoidného systému v osnovách škôl a univerzít po celom svete dozaista objaví.

2. Endokanabinoidový systém pracuje najviac, keď sme chorí

Jedny z doterajších štúdií zaoberajúcich sa touto témou zistili, že je aktivita endokanabinoidného systému najviac citeľná práve v období, keď sú naše telá pod napadnutím najrôznejších vírusov a baktérií – vtedy začne endokanabinoidný systém snažiť o navrátenie rovnováhy v tele.

3. Endokanabinoidný systém stojí za liečbou pomocou konope

Ak začneme konzumovať exokanabinoidy, pochádzajúce v našom prípade najmä z medicínskeho kanabisu, začnú ich endokanabinoidné receptory našich tiel prijímať a náležite využívať. S kontinuálnou konzumáciou dôjde aj k tvorbe receptorov nových, čerstvo pripravených pre „privítanie“ budúcich exokanabinoidov.

Zvýšením funkcií tohto EKS dochádza k boju tela napríklad so zápalmi. Mimo mnohé iné terapeutické benefity patrí tiež kvalitnejšie bunkové delenie, kedy je tvorba nových buniek pre telo po pridaní exokanabinoidů jednoduchšia. Ak sa vedcom podarí zmapovať kompletne mechanizmus endokanabinoidného systému, je dosť možné, že budeme následne schopní predchádzať či vyhnúť sa celej rade chorôb.

4. Endokanabinoidných receptorov je v mozgu mimoriadne veľa

Najznámejším z telu vlastných kanabinoidov je Anandamid, často nazývaný „molekula šťastia“ Molekula šťastia hrá dôležitú úlohu v regulácii toho, ako sa cítite, akú máte náladu, ako ste schopní premýšľať, ako ste na tom s pamäťou, kritickým uvažovaním i apetítom. To všetko za pomoci látky, ktorú je možné telu dodať aj z vonkajšieho sveta – pomocou liečebného konope.

5. Aby ste stimulovali endokanabinoidný systém, nepotrebujete THC

Mimo najznámejšie, psychoaktívne THC, ktoré pôsobí medicínsky pre mnohých výborne, sa v prípade potreby môžete zamerať aj na „vľúdnejšie“ pôsobiace CBD. CBD má samo o sebe vynikajúce antioxidačné, antidepresívne a mnohé ďalšie, telu prospešné účinky. Bezkonkurenčne najlepším spôsobom, ako kanabinoidy prijímať, je však podľa vedcov stále THC i CBD zároveň – dochádza tak k mocnému synergicky liečebnému efektu kanabinoidov – preto odporúčame naše FULLSPECTRUM OLEJE. 

6. Nedostatok kanabinoidov v tele vedie k chorobám

Vyzerá to tak, že pokiaľ dôjde k oslabeniu endokanabinoidného systému tela, vo výsledku dôjde v tele k zvýšenie zápalovosti a tým pádom aj zhoršeniu rôznych chorôb/kondicií, ako napríklad chronickej bolesti. Národný inštitút pre zdravie túto kondíciu už napodiv pomenoval – jedná sa takzvane o „Klinický nedostatok endokanabinoidov“. Na túto probleatiku sa teraz zameriava celá rada štúdií.

Rozlúštením funkčného liečebného postupu na „Klinický nedostatok endokanabinodov“, ktorý sa dosť možno nachádza práve v liečebnom konope, by tak mohlo dôjsť zároveň k nájdeniu úspešnej liečby chorôb ako je fibromyalgia alebo syndróm dráždivého čreva.

7. Všetky skupiny stavovcov majú endokanabinoidný systém

Ako sa ukázalo, endokanabinoidný systém nevlastníme len my ľudia. Tento systém môžeme nájsť tiež u obojživelníkov, vtákov, rýb, cicavcov a dokonca aj niektorých bezstavovcov.

zdroj: herb.com

Zľavy, novinky a vedecké fakty

Odoberaj náš newsletter
Upozornenie

Podľa platných zákonov je predaj naších výrobkov povolený iba osobám starším ako 18 rokov.

Prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a som si vedomý (a), že tieto stránky obsahujú informácie o produktoch vyrobených z konope.