Zo zákulisia

Čo sú konopné terpény a terpenoidy – Terpény a ich účinky na zdravie

  • Autor: pavol – 15. 4. 2021

Terpény sú prchavé aromatické molekuly, ktoré sa ľahko odparia a môžeš ich priam vycítiť svojim čuchom. Je vedecky dokázané, že terpény pôsobia na ľudské zdravie a tvoria základy pre aromaterapiu. Teraz už vieš, že terpény sú bežnými zložkami aróm a vôní. 

Teba ale zrejme zaujíma, čo sú to terpény rastlín kanabisu – konopné terpény. Laicky povedané, keď sa povie terpén, ide v podstate o esenciálny olej v rastline. Terpény nájdeš v obrovskom množstve rastlín, ale aj hmyzu. Tieto terpény že terpény interagujú s kanabinoidmi, ako sú CBD a THC, ovplyvňujú ich účinky a sú zodpovedné za vplyv rôznych kmeňov konope. Napríklad aj za vlastnosti Indica a Sativa. 

Terpenoidy sú terpény denaturované oxidáciou (sušením a úpravou kvetu). 

Ako fungujú terpény?

Konopné terpény udávajú vôňu konope, ovplyvňujú naše receptory a pôsobia na neurotransmitery. Pôsobia ako blokátory/tlmiče zachytávania serotonínu – (nedostatok serotonínu sa najčastejšie prejaví depresívnymi stavmi), zvyšujú aktivitu norepinefrínu a dopamínu

Rôzne terpény majú tiež rôzne účinky. Napríklad niektoré môžu zvýšiť hladinu energie a podporiť koncentráciu, zatiaľ čo iné môžu byť viac ukľudňujúce a zlepšujúce spánok.  Terpény tiež poskytujú rastline kanabisu ochranu pred hmyzom a pasúcimi sa zvieratami. Taktiež zabraňujú vzniku plesniam. 

Účinky známych terpénov 

Dodnes bolo objavených viac než 200 terpénov kanabisu. 

MICRÉN: Najviac rozšíreným terpénov v rastlinách konope je myrcén. Pôsobí ako sedatívum, svalový relaxant, hypnotikum, analgetikum (liek proti bolesti). Obsahuje protizápalové látky.  V nedávnej štúdii sa tiež ukázalo, že analýza zloženia terpénov v odrodách Indica proti odrodám Sativa ukázala väčšiu prítomnosť myrcena v odrodách indica – 60% až 80% ich zloženia. Podľa laboratórnych testov sa tvrdí, že práve koncentrácia myrcénov určuje, či bude rastlina Indica alebo Sativa.

PINÉN: Jeho zložky vykazuje významné antibiotické účinky, dokonca aj proti patogénom odolným voči antibiotikám. Je bronchodilatátor a môže byť veľmi užitočný pre astmatikov. Pinén podporuje bdelosť a pamäť. V rámci rôznych odrôd kanabisu je jeho obsah vyvážený. 

LIMONÉN: Je hlavnou zložka éterického oleja z citrónov a iných citrusových plodov, odkiaľ pochádza aj sám názov. Je druhým najrozšírenejším terpénom v prírode. Rozpúšťa žlčové kamene, zlepšenie nálady, na zmiernenie pálenia záhy a gastrointestinálneho refluxu. Linonén tiež spôsobuje bunkovú smrť v bunkách rakoviny prsníka. Jeho účinnosť sa testuje v klinických štúdiách. 

EUKALYPTOL: Hojne sa nachádza v celom rastlinnom kráľovstve. Pôsobí ako insekticíd aj ako prísada do potravín na pridanie chuti.

Výrobky obsahujúce eukalyptol musia mať menej ako 0,002%, pretože príjem väčších množstiev môže ovplyvniť centrálny nervový systém (CNS) a môže byť dokonca aj psychotropný. Existujú výskumy, ktoré poukazujú na klinickú účinnosť eukalyptolu na liečbu astmy. Používajú sa aj ako protizápalové a lokálne analgetikum. Vykazujú aj in vitro antileukemické vlastnosti. Vyskytujú sa takmer výlučne v odrodách sativa, zatiaľ čo v odrodách indica nepresiahnu 1%. Aj preto odrody Sativa môžu mať euforický účinok, odlišný od odrôd Indica. 

Karyofylén: Je zmesou troch zlúčenín (α-karyofylén, β-karyofylén, a karyofylénoxid). Všetky sú prítomné vo všetkých druhoch kanabisu. Pre zaujímavosť, karyofylénoxid je látka, vďaka ktorej dokáže vycvičený pes nájsť kanabis.

Karyofylénoxid preukázal klinickú účinnosť proti niektorým prípadom hubovej infekcie. B-karyofylén, má protizápalové vlastnosti. Jeho protizápalové a analgetické účinky, ako aj jeho účinnosť pri liečbe atypickej dermatitídy u zvieracích modelov, boli preukázané zatiaľ len u zvierat. Vďaka svojim účinkom na zápaly mý aj terapeutické účinky na ochranu žalúdka. 

Terpény sa prirodzene nachádzajú v rastine kanabisu, presne tak ako aj v iných rastlinných druhoch (borovica, citrón, levandula, breza, atď). Terpenoidný olej sa nachádza vo vnútri hlavičky – trichóme.

,,Interakcie kanabinoid-terpenoid „môžu vytvárať vzájomnú synergiu pri liečbe rôznych bolestí. Sú to liečby zápalu, depresie, úzkosti, závislosti, epilepsie, rakoviny, ako aj plesňových a bakteriálnych infekcií“ Dr. Russo 

 

Zľavy, novinky a vedecké fakty

Odoberaj náš newsletter
Upozornenie

Podľa platných zákonov je predaj naších výrobkov povolený iba osobám starším ako 18 rokov.

Prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a som si vedomý (a), že tieto stránky obsahujú informácie o produktoch vyrobených z konope.